۲۶۰ هکتار از جنگل ها و مراتع آذربایجان شرقی در آتش سوخت/ هشدار نسبت به بروز مجدد آتش سوزی در جنگل های ارسباران

آرخا: معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: ۲۶۰ هکتار از جنگل ها و مراتع آذربایجان شرقی در چهار حادثه مختلف طی هفته گذشته در آتش سوخت.

به گزارش آرخا، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، میر محسن حسینی قمی از اطفاء حریق در بیش از ۲۶۰ هکتار از جنگل های ارسباران خبر داد.

وی افزود: متاسفانه در طی هفته گذشته چهار مورد آتش سوزی در جنگل های ارسباران گزارش شد که یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در سریع ترین زمان ممکن عملیات اطفای حریق را با همکاری جوامع محلی، منابع طبیعی، هلال احمر، هنگ مرزی و مدیریت بحران استان به انجام رساند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: متاسفانه در بزرگترین مورد آتش سوزی، ۲۵۰ هکتار از منطقه حفاظت شده ارسباران در منطقه کلیبر که شامل ۵۵ درصد مرتع، ۴۰ درصد مرتع مشجر و ۵ درصد منطقه جنگلی در آتش سوخت.

حسینی قمی ادامه داد: در سه مورد آتش سوزی دیگر در منطقه حفاظت شده دیزمار به وسعت ۱۰ هکتار و منطقه حفاظت شده ارسباران جمعاً به وسعت یک هزار ۶۰۰ متر مربع طعمه حریق شد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از همکاری جوامع محلی و نیروهای امدادی و نظامی در مهار آتش سوزی منطقه حفاظت شده ارسباران تقدیر کرد و گفت: از همه توان استان برای مهار آتش سوزی در کمترین زمان استفاده شد که از همکاری همه دستگاه ها و مردم عزیز در این عملیات قدردانی می کنیم.

حسینی قمی با اشاره به گرمای هوا نسبت به بروز مجدد آتش سوزی در جنگل های ارسباران هشدار داد و گفت: به هیچ عنوان نباید در مراتع و مناطق جنگلی آتش روشن شود.

وی افزود: از رها سازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)، خرده شیشه و اشیا مشابه در داخل جنگل ها و مراتع باید خودداری شود، چرا که این اشیاء همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل ها و مراتع گردیده و کانون های آتش در مناطق ایجاد می کنند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایان گفت: جنگل ها و مناطق حفاظت شده استان مواهب طبیعی و خدادادی هستند و همه ما وظیفه داریم با استفاده درست، این مواهب الهی را برای نسل های آینده هم حفظ کنیم.