دستگیری باند حفاری غیر مجاز در شهرستان اهر

آرخا: فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان از دستگیری باند حفاری غیر مجاز در روستای شاه مرادلو از توابع شهرستان اهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، سرهنگ محبوب ساسانی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان ضمن این خبر گفت: در پی دریافت گزارش های مردمی و اطلاعات واصله بر انجام حفاری غیرمجاز در روستای شاه مرادلو از توابع شهرستان اهر به قصد کشف اموال تاریخی، فرهنگی، پیگیری موضوع با هماهنگی فرماندهی انتظامی شهرستان اهر و مقام قضایی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: پس از بررسی ها، تحقیقات میدانی و شناسایی محل با همکاری دوستداران میراث فرهنگی بومی، با حضور عوامل انتظامی و یگان حفاظت اداره کل مستقر در شهرستان اهر، هفت نفر از اعضای گروه حفاری غیرمجاز در حین انجام حفاری به همراه ابزارآلات دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: پرونده قضایی عوامل دستگیر شده تشکیل و این موضوع از طریق مراجع قانونی در حال پیگیری است.

ساسانی در پایان خاطر نشان کرد: طبق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود، لذا هم استانی های محترم در صورت مشاهده مواردی از این قبیل می توانند به صورت شبانه روزی با شماره تماس ۳۳۳۴۳۶۵۳-۰۴۱ ستاد یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان تماس حاصل نمایند.