نامگذاری دو خیابان به نام دو چهره تاریخ مطبوعات ارسباران

آرخا: به مناسبت روز خبرنگار آیین پرده برداری از تابلوی خیابان محمدطاهر قراجه داغی و رحیم غفاری در شهر اهر برگزار شد.

عصر امروز با حضور امید شهردار، علی اکبرزاده رئیس شورای اسلامی شهر اهر، جعفری نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها، خانواده زنده یاد رحیم غفاری، جمعی از روزنامه نگاران و خبرنگاران و شهروندان اهر از تابلوی خیابان محمدطاهر قراجه داغی و رحیم غفاری پرده برداری شد.

گفتنی است؛ شورای نامگذاری شهر اهر دی ماه سال ۱۳۹۵ خیابان چایکنار شرقی حدفاصل پل رسالت و پل مقاومت را به نام رحیم غفاری (پدر مطبوعات ارسباران) و چایکنار غربی در حدفاصل آن دو پل را به نام محمدطاهر قراجه داغی(پدر مطبوعات ملی ایران) نامگذاری کرده بود.

محمدطاهر قراجه داغی( ۱۲۸۵ ـ ۱۲۱۷ ، متولد روستای قلعه باشی اهر) مدیر روزنامه اختر (۱۲۷۵ ـ ۱۲۵۴) بود. این روزنامه به زبان فارسی در استانبول منتشر می شد و نخستین روزنامه ملی و بین المللی ایران محسوب می شود.

روزنامه اختر در لغو قرارداد استعماری تالبوت (توتون و تنباکو) و در شکل گیری زمینه های فکری انقلاب مشروطیت نقش ممتازی داشت.

محمدطاهر قراجه داغی پدر مطبوعات ملی ایران است و جامعه مطبوعات اهر طی سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۴ آیین گرامیداشت روز خبرنگار را در روستای قلعه باشی(زادگاه وی) برگزار کرد.

رحیم غفاری متولد سال ۱۳۰۷ در اهر مدیر هفته نامه شهاب اهر بود. وی مجوز این نشریه را در سال ۱۳۳۰ اخذ و انتشار آن را در مرداد سال ۱۳۳۱ آغاز کرد. این نشریه اندکی بیش از یکسال به طور منظم منتشر شد و در پی کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ توقیف و دست اندرکاران آن زندانی شدند.

شهاب اهر نخستین نشریه رسمی اهر بود که عمدتاً گستره جغرافیایی این شهرستان را که در آن زمان شامل کل منطقه ارسباران می شد، پوشش می داد.

زنده یاد غفاری (پدر مطبوعات ارسباران) دهم آبان ماه سال ۱۳۳۸ بدرود حیات گفت و پیکرش در آرامستان چلب وردی اهر به خاک سپرده شد.

زنده یادان ممدوحی، عابدی و هدائی اعضای هیئت تحریریه ثابت این نشریه بودند.