درختان کهنسال یوزباشلوی اهر ثبت ملی شدند

آرخا: درختان چنار یوزباشلوی شهرستان اهر در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و به ثبت ملی رسید.
به گزارش آرخا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی؛ پنج اثر طبیعی آذربایجان شرقی به دلیل دارا بودن قدمت و اهمیت تاریخی، در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفتند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: ثبت این آثار طبیعی در راستای حفظ گونه های ارزشمند طبیعی، پس از تائید شورای ثبت استان و بازدید کارشناسان سازمان به شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی ارسال شد و در نهایت بعد از تحقیقات صورت گرفته، دو غار و سه درخت کهنسال به ثبت ملی رسیدند.
حق پرست تشریح کرد: غاز ایلی کوهول اسکندر، مربوط به دوره سوم زمین شناسی ـ ژوراسیک ـ با قدمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون سال در روستای اسکندر، غار آغ بلاغ هشترود با قدمت ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون سال، درختان چنار یوزباشی شهرستان اهر، درختان زاویه عجب شیر و درخت لاهیجان با قدمت ۱۷۰ سال در فهرست میراث طبیعی ملی ایران جای گرفتند.
وی با اشاره به قدمت تاریخی این پنج اثر طبیعی، سالم ماندن این آثار در گذر زمان، قرار گرفتن در فضای مناسب و وجود مسیر دسترسی آسان را از جمله معیارهای انتخاب به منظور ثبت ملی عنوان کرد.
حق پرست تأکید کرد: این آثار پس از رسیدن به ثبت ملی، از هر جهت تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار خواهند گرفت و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر گردد، از نظر قانونی ممنوع می باشد.
وی خاطر نشان کرد: قرار گرفتن این آثار طبیعی در فهرست میراث ملی تأثیر بسزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان خواهد داشت.