ارمنستان موظف به رفع آلودگی رودخانه ارس شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: بدنبال مذاکره با مقامات ارمنستان درخصوص رفع مشکل آلودگی رودخانه ارس به عنوان چالش مهم زیست محیطی، این کشور با قبول مسوولیت این آلودگی ها موظف به راه اندازی سیستم بازچرخانی با ایجاد سد های باطله تا سال ۲۰۱۷ میلادی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرخا، به نقل از ایرنا؛ حمید قاسمی، در حاشیه همایش مدیران، مسوولان و رابطان محیط زیست کشور در تبریز به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: رودخانه ارس به دلیل ورود پساب های صنعتی از سمت جمهوری ارمنستان به شدت با مشکلات زیست محیطی و بهداشتی مواجه شده که پس از مدت ها مذاکره با طرفین ارمنستانی بالاخره با قبول ایجاد آلودگی مکلف به رفع این معضل زیست محیطی شدند.
وی، ادامه ورود پساب های صنعتی از سوی جمهوری ارمنستان به بستر رودخانه ارس را تهدید بسیار جدی برای محیط زیست و سلامت مردم منطقه عنوان کرد و افزود: اگر این آلودگی ها متوقف نشود، بدون تردید در آینده ای نزدیک خطرات جدی متوجه محیط زیست و سلامت بخش کشاورزی، دامی و انسانی خواهد بود.
سد های باطله مکانی هایی است که برای جمع آوری و نگهداری پساب ها و مواد باطله کارخانه های فرآوری به خصوص واحد های فرآوری مواد معدنی ایجاد می شود.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی اضافه کرد: خشکیدن دریاچه ارومیه، عدم تامین سوخت برای نیروگاه های استان، آلودگی هوای کلانشهر تبریز و تخریب اراضی ملی از چالش های مهم محیط زیست است.